Newman's Nate Ahlers hits the hole while running back a punt during the Class 2A state championship game.
Newman's Nate Ahlers hits the hole while running back a punt during the Class 2A state championship game. — Alex T. Paschal/apaschal@saukvalley.com

The Three Rivers Conference announced its all-conference football team.

In the Rock Division, Morrison's Riley Wilkens was a first-team selection at running back and defensive line. Other first-team Mustangs were tackle Colin Roberts, running back Keegan Anderson, defensive linemen Cooper Darby, linebackers Isaak Shetler and Nathan Mickley, and defensive backs Nick Allen and Ryan Kennedy.

Newman's Connor McBride was a first-team running back, defensive back and return specialist; Andrew Wilson was a first-team end and linebacker; and Nate Ahlers was a first-team punter and kicker. They were joined on the first team by offensive linemen Riley Wescott and Hunter Buser.

Fulton had a pair of first-teamers in defensive lineman Jake North and linebacker Jake Pannell.

In the Mississippi Division, Erie-Prophetstown's Brady Ballard was a first-team defensive lineman.

2019 Three Rivers
All-Conference Teams

Rock Division

First team

Offense (*unanimous)

Center: *Ben Dunlap (Orion sr.)

Guards: *Riley Wescott (Newman sr.), Owen Beckett (Riverdale sr.)

Tackles: Hunter Buser (Newman sr.), Colin Roberts (Morrison sr.), Zackary Riddell (Orion jr.)

Ends: Andrew Wilson (Newman sr.), Cole Rusk (Rockridge jr.)

Running backs: *Riley Wilkens (Morrison sr.), Keegan Anderson (Morrison sr.), Coby Schultz (Orion jr.), Connor McBride (Newman sr.)

Quarterback: Ryan Jungwirth (Orion sr.)

Defense

Linemen: Bryan Caves (Riverdale jr.), Ryan Parchert (Rockridge jr.), Cooper Darby (Morrison sr.), Jake North (Fulton jr.), Riley Wilkens (Morrison sr.)

Linebackers: Niko Zarlatanes (Rockridge sr.), Isaak Shetler (Morrison sr.), Nathan Mickley (Morrison sr.), Andrew Wilson (Newman sr.), Jake Pannell (Fulton sr.)

Defensive backs: *Nick Allen (Morrison sr.), *Connor McBride (Newman sr.), Ryan Kennedy (Morrison sr.)

Special teams

Punter: Nate Ahlers (Newman sr.)

Kicker: Nate Ahlers (Newman sr.)

Return specialist: Connor McBride (Newman sr.)

Second team

Offense

Centers: Max Pannell (Fulton jr.), Nate Neubauer (Newman jr.), Tyson Smith (Morrison jr.)

Guard: Nate Portz (Fulton jr.)

Tackles: Nolan Vesley (Newman jr.), Zach Williams (Rockridge jr.)

Ends: David Arney (Riverdale jr.), Nate Henry (Rockridge so.)

Running backs: Colton Reiman (Riverdale sr.), Ethan Rash (Fulton jr.), Kyler Pessman (Fulton jr.), Kye O’Brien (Newman sr.)

Quarterback: Nate Helms (Morrison jr.)

Defense

Linemen: Daniel Feltes (Newman sr.), Hunter Buser (Newman sr.), Colin Roberts (Morrison sr.), Jayson Johnson (Orion jr.), Ben Dunlap (Orion sr.)

Linebackers: Brady Stevens (Newman jr.), Dalton Cathcart (Riverdale jr.), Ethan Van Landuit (Newman so.), Coby Schultz (Orion sr.), Kobe Lieving (Orion so.)

Defensive backs: Jason Smith (Riverdale sr.), Nate Ahlers (Newman sr.), Ryan Jungwirth (Orion so.)

Honorable mention

Offense

Center: Carter DeCap (Riverdale jr.)

Guards: Zach Winchester (Riverdale jr.), Hayden Lilly (Orion jr.), Matt Foster (Bureau Valley jr.)

Tackles: Brady Reed (Riverdale jr.), Trae VanZuiden (Fulton sr.), Dylan Bridgeman (Fulton jr.), Jayson Johnson (Orion jr.)

Ends: Bryan Caves (Riverdale jr.), Jake Pannell (Fulton sr.), Kolten Sage (Morrison sr.), T.C. Ottens (Morrison jr.), Quinn Hoftender (Orion so.)

Running backs: Mac Nugent (Bureau Valley sr.), Andrew Velasquez (Newman jr.), Hunter Newman (Morrison so.), Kobe Lieving (Orion sr.)

Quarterbacks: Bryce Ditto (Riverdale jr.), Jake Ackman (Newman jr.)

Defense

Linemen: Josh Huizenga (Fulton jr.), Nate Portz (Fulton jr.), Ryan Waldschmidt (Newman sr.), Riley Wescott (Newman sr.), Zackary Riddell (Orion jr.), Luke DeBaillie (Orion sr.)

Linebackers: Will Conner (Fulton jr.), Kyler Pessman (Fulton jr.), Andrew Velasquez (Newman jr.), Hunter Newman (Morrison so.)

Defensive backs: Evan Eckberg (Bureau Valley jr.), David Arney (Riverdale jr.), Jake Ackman (Newman jr.), Brenden Stearns (Morrison sr.), Braydi Mascari (Orion jr.), Jared Mohr (Orion so.)

Mississippi Division

First team

Offense

Center: *Cole Reynolds (Princeton sr.)

Guards: *Sam McClure (Princeton sr.), Greg Larson (Hall sr.)

Tackles: *Alec Vasic (Hall sr.), Grant Foes (Princeton jr.)

Ends: *Wyatt Davis (Princeton sr.), Kavon Russell (Kewanee sr.)

Running backs: *Ronde Worrels (Princeton jr.), Tayvian Taylor (Kewanee jr.), Colton Russell (Monmouth-Roseville jr.), Cole Wozniak (Hall sr.)

Quarterback: *Tyler Gibson (Princeton jr.)

Defense

Linemen: *Brady Ballard (Erie-Prophetstown sr.), Grant Foes (Princeton jr.), Xavier Crowe (Kewanee sr.), Jakob Thomas (Monmouth-Roseville sr.), Alek Vasic (Hall sr.)

Linebackers: *Cole Wozniak (Hall sr.), Drew Harp (Princeton so.), Carter Russell (Monmouth-Roseville jr.), Daniel Crowe (Princeton sr.)

Defensive backs: *Jacob Starr (Princeton sr.), Austin Heinecke (Hall sr.), Rashaun King (Monmouth-Roseville sr.)

Special teams

Punter: Tyler Gibson (Princeton jr.)

Kicker: Nick Pearse (St. Bede jr.)

Return specialist: Kavon Russell (Kewanee sr.)

Second team

Offense

Center: Shawn Schwemlein (St. Bede jr.)

Guards: Xavier Crowe (Kewanee sr.), Brady Ballard (Erie-Prophetstown sr.)

Tackles: Jakob Thomas (Monmouth-Roseville sr.), Taber Conover (Kewanee jr.)

Ends: Tyreke Fortney (St. Bede so.), Carson Wiebenga (Erie-Prophetstown sr.)

Running backs: Marshall Walk (Hall sr.), Hunter Oleson (Erie-Prophetstown sr.), Josh Bynum (Sherrard jr.), Austin Heinecke (Hall sr.)

Quarterback: Rashaun King (Monmouth-Roseville sr.)

Defense

Linemen: Max Puentes (Hall sr.), Alec May (Princeton jr.), Greg Larsen (Hall sr.), Matt Hultz (Hall sr.), Sam McClure (Princeton sr.)

Linebackers: Brady Abell (Erie-Prophetstown sr.), Josh Nimrick (Kewanee so.), Matt Cihocki (Princeton sr.), Trevor Mooney (St. Bede sr.)

Defensive backs: Marshall Walk (Hall sr.), Bryce Davis (Sherrard sr.), Kavon Russell (Kewanee sr.)

Honorable mention

Offense

Guards: Zach Foltz (Sherrard sr.), Blake Smith (Monmouth-Roseville sr.)

Tackles: Alex May (Princeton jr.), James Conner (Kewanee so.)

Ends: Noah Atkinson (Princeton sr.), Branden Haring (Princeton sr.), Tim Croissant (St. Bede jr.)

Running backs: Ross Purvis (Erie-Prophetstown sr.), Jacob Starr (Princeton sr.), D’Angelo Moody (Sherrard sr.)

Quarterbacks: Eric Robinson (Erie-
Prophetstown sr.), Will Bruno (Kewanee jr.)

Defense

Linemen: Logan Link (St. Bede jr.), Ramon Mendoza (Monmouth-Roseville sr.), Logan Wheeler (Erie-Prophetstown jr.)

Linebackers: Eli Bernier (Sherrard jr.), Robert Munther (Erie-Prophetstown jr.), Jose Castro (Hall jr.)

Defensive backs: Cam Conley (Kewanee so.), Ross Purvis (Erie-Prophetstown sr.), Cael Davis (Princeton jr.), Kolby Franks (Erie-Prophetstown so.), Derek Chandler (Monmouth-Roseville so.), Luke Story (St. Bede so.)